Ha szívesen kipróbálnád, és gyönyörködnél a Ucityguides.com közönségszavazásán a világ legszebb kávéházának megválasztott New York Kávéházban, de eddig elrémisztett az óriási sor, amely mindig az épület előtt kanyarog, akkor van egy jó hírünk! Tesztüzemben december 13. és január 6. között éjszaka is nyitva tartanak, illetve az intézmény 130. születésnapja alkalmából készített mesés tortát is megkóstolhatjuk.
Ahogyan a régi szép időkben…
A New York Kávéház történetében nem az első alkalom, hogy éjszaka is nyitva tartanak. Valószínűleg sokan ismerjük azt a városi legendát, miszerint amikor megnyitott az intézmény, Molnár Ferenc a Dunába dobta a kávéház kulcsát, hogy azt ne zárják be éjszakára sem. A történet nagyon jól hangzik, de sajnos nem igaz, most viszont december 13-ától január 6-áig éjféltől hajnali 4 óráig tényleg tárt kapukkal várják azokat, akik asztalt foglalnak. Ha beválik az elképzelés, márciustól már éjszakai étlappal is készülnek. Most lehetőségünk lesz arra, hogy elkerüljük a hosszú várakozást, és nyugodt, exkluzív környezetben élvezhessük a páratlan hangulatot és a csodás ízeket. Asztalt ezen a linken lehet foglalni, a New York by night opció bejelölésével.
A homlokzatot díszítő fáklyatartó démon is beköltözik a falak közé
A kávéház éjszakai hangulathoz illeszkedő díszvilágítást kap, és El Asmodáj, a homlokzaton található fáklyatartó démon életnagyságú figurája is beköltözik a falak közé, hogy közös fotókon is megörökíthessük. Ezenkívül különleges szelfipontokat is kijelölnek, amelyek tökéletes helyszínt biztosítanak az emlékezetes képekhez.
Egy különleges torta a 130. születésnapra
A kávéház megnyitásának 130. évfordulójára egy új, különleges tortával készültek: a sárgabarack- és csokoládéízek kombinációjából összeállított alkotás egy teljes éven át elérhető lesz a vendégek számára. Mindenképp érdemes megkóstolni ezt az izgalmas süteményt és elmerengeni a kávéház mesés termeiben, mi minden történhetett itt az elmúlt 130 évben.
Budapest egyik leglátogatottabb intézménye, legkeresettebb látványossága
A New Yorkban naponta 2500-3000 vendéget szolgálnak ki, ez évente 1 millió feletti vendégszámot jelent. Népszerűsége 2011 óta töretlen, amikor a Ucityguides.com a világ legszebb kávéházának választotta. Ezt követően minden emblematikus útikönyvbe bekerült, és a professzionális üzemeltetés, a show-szerű programok és a magas színvonalú vendéglátás azóta is hozzájárul a növekvő sikerekhez. Ma joggal mondhatjuk, hogy a New York Café kihagyhatatlan látnivalója Budapestnek, az egyik legkeresettebb látványosság.
Egy kis épülettörténet
Az Erzsébet körút 9–11. szám alatt álló kávéház 1894-ben épült historizáló stílusban. A palota létrejötte Arányi Miksa nevéhez fűződik, aki Párizsban a híres Café de la Paix törzsvendégeként ismerkedett meg a New York Life Insurance Company igazgatójával. Hazatérése után megbízást kapott a cég magyarországi működésének megszervezésére, amely végül a reprezentatív székház megépítésével teljesedett ki. A tervezési pályázatot Hauszmann Alajos, valamint Korb Flóris és Giergl Kálmán nyerték meg. A generálkivitelezést Pucher József, míg a díszítőmunkákat olyan neves művészek végezték, mint Senyei Károly és Köllő Miklós. Az épület díszítéséhez a kor legkiválóbb magyar gyárai, köztük a Zsolnay és a Ganz szállították az anyagokat. 1894. október 25-én nyílt meg, és azonnal a főváros kulturális életének központjává vált. A hely eleganciáját csavart oszlopok, aranyozott szobrok és mennyezeti freskók emelték ki. Az épület különleges belső kialakítása – a híres Mélyvíz terem, kártyaszobák és a nők számára fenntartott Hölgyterem – az akkori társasági élet minden igényét kielégítette. Az irodalmi és művészeti élet színe-java rendszeresen megfordult itt.
A Nyugat folyóirat szerkesztősége is otthonának tekintette, ahol olyan hírességek alkottak, mint Ady Endre, Kosztolányi Dezső, Babits Mihály vagy Karinthy Frigyes. A kávéház emellett a színházi és filmes világ kedvelt találkozóhelye lett, ahol Korda Sándor és Kertész Mihály is gyakran megfordult. A második világháború idején, Budapest ostroma alatt az épület megrongálódott, a kávéház bezárt, helyiségeit kifosztották. A háború után, 1945-ben újra megnyílt, de az államosítás és az akkori gazdasági nehézségek következtében elvesztette korábbi fényét. Az 1950-es években Hungária Kávéház néven üzemelt tovább, de már inkább a turisták és a helyi lakosok kiszolgálására fókuszált. Az 1990-es évekig az épület és a kávéház is hanyatlott, mígnem a rendszerváltás után elindult az újjáépítési folyamat. Az olasz Boscolo-csoport vásárolta meg, és nagyszabású rekonstrukciót indított, hogy visszaállítsa az épület eredeti pompáját. A jelenlegi üzemeltető, a spanyol NH Hotels 2020. június 1-jétől Anantara márkanévre nevezte át a szállodát. Az Eventrend Group kötelékébe tartozó CER Kft. csapata pedig már 2009 óta üzemelteti a New York Cafét.
Forrás: welovebudapest.com