A covid járvány nem csak gazdaságilag vágott oda a világnak, a lelkünket is felültette a hullámvasútra. Bizonytalanság, home office, létküzdelem, letargia, bizakodás és csalódás – ez alkotta az elmúlt egy évünket. Egyéni szinten rendeződtek át a prioritások, még akkor is, ha közben a kollégák folyamatosan dolgoztak, és munkájukkal életben tartották a céget. Most azonban össze kell rázni a kollégákat, vissza kell terelni őket arra az ösvényre, amely a válság előtt még 6 sávos autópályaként vezetett a cél felé.
Miért csapatépítés? Az Egyesült Királyságban 2009-ben (gazdasági krízis) után végeztek egy felmérést, és a válaszadók 60,5 százaléka vélte úgy: mindenen fogni kell a pénzt, pusztán két területre kötelező fordítani: az egyik a vezetőképzés, a másik a csapatépítés. Persze a pandémia alatt nagy teret nyertek az online csapatépítők, például a szabadulós játékok, ám ezekből ugyanaz hiányzott, mint az online sörözésből: a személyes kapcsolat. Vagyis egy, a kollégákkal fizikailag is együtt töltött aktív nap vagy hétvége most felbecsülhetetlen fontossággal bír.
A csapatépítés valójában felkészülés azokra a fontos, munkahelyi kihívásokra, amelyek megoldásához elengedhetetlen az együttműködés, a harmonikus csapatmunka. Most inkább visszaterelésként tekinthetünk rá, de a fontossága ettől még egy cseppet sem kisebb. És hogy mit nyer a cég és mit nyernek a kollégák?
- Bizalom: minél jobban ismerik egymást egy csapat tagjai, annál jobban tudnak bízni egymásban. Akiben megbíznak, az biztonságban érzi magát, bátrabban áll elő új ötletekkel, és mer kockázatot vállalni, vagyis proaktívabb, ami az egész csapatnak előnyére válik.
- Azáltal, hogy egy komoly, felelősségteljes munkát végző csapat tagjai – mondjuk - játszanak egymással, elősegíti egymás jobb megismerését. Az addig nehezebben kitárulkozó kollégák is feloldódnak.
- Megkönnyíti az új munkatársak beilleszkedését, mert itt sokkal inkább önmagukat adhatják, és azonnal a csapat tagjának érezhetik magukat.
- Egy jól megszervezett csapatépítő alkalom, tréning következményeként barátságok, és egy új, erősebb, összetartóbb kollektíva születik, mivel a közösen átélt élmények összetartják a társaságot.
- Jobb kommunikáció: minél bensőségesebb a kapcsolat két ember között, annál könnyebben tudnak bármilyen témáról beszélgetni egymással. Vagyis minden olyan csapatépítő tréning, amelynek az az eredménye, hogy a kollégák szóba állnak egymással baráti alapon is, javítja a munkahelyi kommunikáció hatékonyságát.
- A rendszeres csapatépítő tevékenységek bizonyítottan boldogabbá teszik az embereket. Aki pedig boldog a munkahelyén, az sokkal több és jobb minőségű munkát végez, mint az, aki csak szükséges rosszként tekint a munkájára.
- A munkatársakkal való bulizás, tekergés nem szimpla időtöltés, hosszú távon érezhetően fellendíti a bevételt. A mosolygósabb, derűsebb, kipihent és kiegyensúlyozott dolgozók céltudatosabbak, szorgalmasabbak, kedvesebbek, türelmesebbek.
A legfontosabb azonban talán most az emberi szempont. Újra elhitetni a dolgozóinkkal, hogy élhetünk, tehetjük a dolgunkat, hogy ismét engedélyezett a fizikai közelség és a jókedv. Adhatunk újra motivációt, célt, és eszközt. És ha valami megalapozza most a hatékonyságot, az az, ha az ember újra tud bízni a jövőben.
Csapatépítéshez vagy más céges rendezvényhez keres helyszínt? Ide kattintva kérheti kollégáink segítségét!