A New York Kávéház újranyitásáról közöl összefoglalót, valamint interjút Kőrössy Zoltánnal, az Eventrend alapító-tulajdonosával a hvg.hu. Az „Egy jó augusztusi keddért már ölik egymást - így indul újra a hazai vendéglátás” című írásban alaposan körüljárták a vendéglátás, rendezvényszervezés, turizmus területét érintő válságot.
A hvg.hu beszámol arról, hogy majdnem három hónap kényszerszünet után újranyitott Budapest talán legismertebb vendéglátóhelye, a New York kávéház. Egy ilyen bizonytalan helyzetben azonban éppen ez jelenti az igazi kockázatot – vallja Kőrössy Zoltán, a patinás kávéházon kívül több szállodát és rendezvényhelyszínt üzemeltető Eventrend alapító-tulajdonosa.
Kőrössy Zoltán kérdésre elmondta: vannak vidéki szállodák, éttermek, amelyek hazai vendégekre alapoznak, de olyanok is, mint a New York, amelyek a turistákra, és vannak stadionok, vagy a Müpa, és így tovább. Nyilván az optimizmus ütemezett, hiszen azoknál a szolgáltatásoknál, amelyek alapvetően a hazai vendégkörre építenek, már elkezdődött a visszarendeződés. Van öt vidéki szállodánk, ahol a nyár kezd alakulni. Persze nyilván nem úgy néz ki, ahogy kellene, de egy hete sokkal rosszabb volt. A második ütem a rendezvényeké lesz. Itt még kivárást látunk: az esküvőhelyszíneken például az összes március-június közti időszakra tervezett rendezvény betorlódott június 15-től szeptember végéig. Egy jó augusztusi keddért már ölik egymást a házasulandók, mert a másik opció december lenne. Az üzleti rendezvényeknek viszont kell legalább egy év, mire visszaérnek a korábbi volumenhez. Mi úgy számoljuk, a szeptember-decemberi rendezvényszezon értékben a fele lesz a tavalyinak, onnan indulhat a felépülés. A nagy rendezvények helyszínei pedig az „egy ember, négy szék” elv alapján indulnak újra, de senki nem tudja megmondani, ez hogy is működik majd? Érdemes lesz egy 1200 fős teremben 300 embernek koncertet szervezni? Van tehát egyfajta bizonytalanság, de hát ezelőtt egy héttel azt se gondoltuk, hogy most itt fogunk ülni. Azt se tudjuk, egy hét múlva mi lesz? Hogy a schengeni határok megnyitásáig lesz-e itt vendég.
A New York Kávéház ünnepélyes újranyitásáról elmondta: ez olyan emblematikus helye a városnak, amelyet mindenki látni akar. Amikor mi 2009-ben elkezdtük üzemeltetni a New Yorkot, évi 50 ezer vendég volt, a járvány előtt napi kétezernél tartottunk. Minden ötödik Budapestre látogató turista eljön ide, ezzel ez a leginkább látogatott hely, ahol fizetnek is. A Távol-Keletről ömlenek ide a látogatók – az ő számukra ez épp úgy az itteni, európai épített örökség része, mint nekünk Kínában a Nagy Fal. De amennyire egy olasz vagy egy spanyol jár az ilyen típusú saját helyeikre, mi nem tesszük meg ezt. Nemcsak ide, de mondjuk a Parlamentbe se megyünk vezetett túrára, miként előbb mentünk a horvát tengerpartra is, mint hogy felfedezzük Magyarországot. Ha megnyílnak a schengeni határok, az valószínűleg olyan lesz, mint mikor egy árvíz kitör: az emberek elkezdenek tömegesen foglalni, pláne, ha már repülőjáratok is lesznek. A gyors felpörgés persze azt jelenti, hogy 50-60 százalékos visszarendeződés reális. Az itt lévő külföldi partnereink azt mondják, június 20, július 30, augusztus 40, szeptember 50 százalékos foglaltságú legyen. Persze korábban 80-90 százalékos volt ez az arány, ehhez képest a 30 azt jelenti, hogy harmadannyi vendég jön.
A nyári visszarendeződéssel kapcsolatban hozzátette: amikor vége lett a korlátozásoknak, azt láttuk, hogy egy nagy fesztivál lett a város – mintha mindenki belenézett volna valami neutralizátorba, és elfelejtette volna, ami eddig történt. Ennek biztos meglesz a böjtje, de ma már mindenki tisztában van azzal, milyen típusú betegséggel állunk szemben, és azt is tudjuk, hogy ha nagy lesz a baj, a veszélyeztetett embereket fogják védeni. Az nem normális, hogy 20-30 éves, makkegészséges emberek bezárják magukat, és félnek, nem is tudjuk, mitől.
A biztonsági kérdéseket Kőrössy Zoltán úgy foglalta össze: mi mindent betartunk, amit ajánlanak, kérnek vagy előírnak a hatóságok. De egzakt tudásunk nincs, nagyon pontosan nem lehet tudni, mi a szükséges és elégséges. A távolságtartás, a maszk, a gyakori kézmosás, a tárgyakkal terjedő fertőzés korlátozása mindenképpen fontos.
A munkaerő változásokkal kapcsolatban megjegyezte: a 860 emberből most 360-an vagyunk: minden olyan kollégát megtartottunk, akiről azt gondoltuk, az a tudás, tapasztalás van benne, ami az új kolonizáláshoz kell. Mint egy sci-fi filmben, mikor egy új kolóniát hoznak létre a Marson. Ez nem azt jelenti, hogy a többi ember nem volt fontos, de velük épülhet újra, azt szoktuk mondani, hogy ők a mi genetikai örökítőanyagunk. Mi mindenkit várunk vissza. Vidéki hoteleinkbe vagy a Római parti Cziniel cukrászdába már tucatszámra vesszük vissza az embereket. Azt reméljük, hogy az az ötszáz ember az év végére vissza tud állni. De azt is látnunk kell, hogy a mi szakmánkban sok a pályaelhagyó. Sokan kipróbálják magukat a vendéglátásban, és aki ezt nem élethivatásként csinálta, lehet, hogy keres valami mást. Ám amíg nincs vendég, addig mi sem tudunk sok embert foglalkoztatni. Lesz az a pillanat, amikor hirtelen beindul, mint a repülőgép, amikor megvan a megfelelő tolóerő, és fel tud szállni – de nem tudjuk, ez mikor következik be.
A HVG cikke itt olvasható: https://hvg.hu/gazdasag/20200531_new_york_kavehaz_turizmus_koronavirus_ujranyitas